li


MENU

li


PASEK INFORMACYJNY

NAJWIĘKSZE BANKI W JEDNYM MIEJSCU, AGROKREDYTY NA FINANSOWANIE INWESTYCJI, POŻYCZKI NA MASZYNY, GOTÓWKA DLA GOSPODARSTWA - RATY MIESIĘCZNE, KWARTALNE, PÓŁROCZNE i ROCZNE

puste

#ZNIESIENIE KWOT MLECZNYCH

KORZYŚCI CZY STRATY

Jak wiadomo w maju 2015 roku zapowiadane jest zniesienie kwot mlecznych, czyli limitów ilości wyprodukowanego mleka przez gospodarstwo rolne. Aktualnie obowiązujące limity wprowadzone zostały w Polsce w 2004 roku.
Miały one zapewnić stabilność i opłacalność produkcji mlecznej. Okazuje się jednak, że zniesienie tych kwot spowoduje zwiększenie produkcji mleka w stosunku do obecnej sytuacji. Czy jednak wszyscy na tym zyskają? Obawiają się tego na pewno małe gospodarstwa, których konkurencyjność i możliwości inwestowania są zdecydowanie mniejsze niż tych wielkopowierzchniowych gdzie pogłowie liczone jest w setkach sztuk. Duże gospodarstwa cieszą się, że będą mogły zwiększyć stada, co bezpośrednio przełoży się na ilość wyprodukowanego mleka, a tym samym wzrost dochodowości, nawet przy niższej cenie skupu. Niestety takiej ceny nie będą w stanie zaakceptować gospodarstwa małe. Nie wszystkie mniejsze gospodarstwa będą również w stanie dokupić więcej sztuk bydła.
Rozwiązań jest kilka i każdy musi tutaj przeanalizować sytuację indywidualnie. Na pewno duże gospodarstwa będą w dalszym ciągu inwestowały we wzrost produkcji i rozbudowywały budynki gospodarcze. Pozostali rolnicy, albo pójdą tą samą drogą, albo podejmą decyzję o zmianie profilu działalności, ponieważ w wyniku zwiększenia ilości mleka na rynku spadnie jego cena, a jej poziom może spowodować, że produkcja nie będzie rentowna.
Wkrótce poznamy szczegóły nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Ten moment może okazać się decydujący i wielu rolników będzie tutaj podejmowało decyzję, w którą stronę pójść. Jedno jest pewne każda z nich wymagała będzie zainwestowania dodatkowych środków na zakup maszyn, inwentarza i ziemi której na rynku jest coraz mniej.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą propozycją finansowania produkcji rolnej.

Pozdrawiamy
Zespół Premium Direct