li


MENU

li


PASEK INFORMACYJNY

NAJWIĘKSZE BANKI W JEDNYM MIEJSCU, AGROKREDYTY NA FINANSOWANIE INWESTYCJI, POŻYCZKI NA MASZYNY, GOTÓWKA DLA GOSPODARSTWA - RATY MIESIĘCZNE, KWARTALNE, PÓŁROCZNE i ROCZNE

puste

NOWA POŻYCZKA NA ZAKUP ZIEMI

ZIEMIA POŻĄDANA PRZEZ ROLNIKÓW

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać do tego, że inwestowanie przez rolników pieniędzy w ziemię jest uzasadnionym wydatkiem, który prędzej czy później przyniesie gospodarstwu wymierne korzyści. Jak jednak kupować grunty, kiedy ich cena rośnie i w tej chwili w niektórych regionach województwa warmińsko-mazurskiego osiąga poziom 50.000zł za hektar? Dodatkowo jest również towarem deficytowym. Ziemię można kupić od osób prywatnych oraz z ANR. Jak jednak sfinansować taki zakup, kiedy cena transakcji oscyluje często  w granicach kilkuset tysięcy lub nawet kilku milionów?

ROZWIĄZANIE - TANIA POŻYCZKA NA OKRES DO 30 LAT


Aby wspomóc rolników w rozwoju ich gospodarstw jeden z największych banków w Polsce stworzył produkt, który bardzo ułatwia zakup ziemi.

Pożyczkę na grunty rolne możemy zaciągnąć na bardzo długi okres bo, nawet na 30 lat. To
powoduje, że nawet bardzo kosztowna inwestycja nie zrujnuje rocznego budżetu, bo spłata rozłoży się na długi okres, przez co rata będzie niska. Zasady w tym przypadku są następujące. Kwoty do 200.000zł można rozkładać maksymalnie na okres 20 lat, natomiast wszystkie powyżej tej kwoty na maksymalny okres. Dodatkowo istotną informacją jest tutaj fakt, że rolnik przed całkowitą spłatą kredytu nie może mieć więcej niż 73 lata. Wynika z tego, że osoba która osiągnęła wiek 50 lat spłatę może rozłożyć maksymalnie na 23lata.

Oprocentowanie pożyczki składa się z marży i wiboru. Ten ostatni możemy wybrać pomiędzy jedno miesięcznym (aktualnie 2,08) i trzy miesięcznym (aktualnie 2,06). Marża oscyluje w okolicach 4,5%. Choć przy transakcjach powyżej 500.000zł można ją obniżyć o 1%. Dzięki długiemu okresowi średnioroczny koszt może wynosić nawet ok 2,5%. Za udzielenie pożyczki bank nalicza jednorazową prowizję w wysokości 1%.

FORMY SPŁATY I KARENCJA


Pożyczka na ziemię jest bardzo elastycznym produktem. Dzięki temu mogą z niej korzystać rolnicy, którzy mają comiesięczne wpływy np. ze sprzedaży mleka oraz ci, których profil produkcji to uprawy a więc wpływ ze sprzedaży pojawia się im dwa razy w roku.
Spłatę możemy więc ustalić w ratach stałych lub malejących, ale również kwartalnie, półrocznie, rocznie i oczywiście miesięcznie. Co ciekawe odsetki mogą być spłacane min raz na kwartał, a nie jak w przypadku większości podobnych produktów na maszyny, co miesiąc.
Dodatkowo bank przygotował możliwość karencji w spłacie kapitału, którego spłata może być odroczona nawet na okres 24 miesięcy.

WKŁAD WŁASNY I ZABEZPIECZENIE


Jak przy każdej pożyczce na maszyny oraz kredytach na zakup nieruchomości pojawia się i tutaj kwestia udziału własnego. Ten zaczyna się już od poziomu 1%. Aby skorzystać z tak niskiego wkładu należy przedstawić bankowi dodatkowe zabezpieczenie w postaci hipoteki na gruntach lub budynkach własnych na wartość 25% wartości zakupu. W przeciwnym razie bank będzie wymagał od rolnika 25% udziału własnego.
Zabezpieczeniem pożyczki jest oczywiście wpis do hipoteki kupowanej ziemi.

DECYZJA KREDYTOWA BEZ WYCENY ZIEMI


Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość oceny wniosku kredytowego i wygenerowania decyzji pożyczki przed wykonaniem wyceny ziemi, która wiąże się oczywiście z kosztem jej przygotowania. To powoduje, że rolnik opłaca wycenę dopiero w momencie, kiedy ma pewność otrzymania pożyczki oraz zna jej parametry cenowe, czyli w momencie kiedy jest pewny, że chce skorzystać z przygotowanej przez bank konkretnej propozycji cenowej.

MINIMUM DOKUMENTÓW


Rolnik, aby uzyskać produkt musi przedstawić podstawowe dokumenty.

LISTA DOKUMENTÓW DO DECYZJI

1. Dowody osobiste małżonków
2. Nakaz płatniczy podatku za grunty + dowód opłaty ostatniej raty podatku
3. Polisa ubezpieczeniowa budynków + dowód opłaty
4. Umowy kontraktacji jeżeli występują
5. Umowy dzierżawy gruntów z ANR
6. Decyzje o dopłatach bezpośrednich
7. Mapa ewidencyjna
8. Wypis i wyrys z rejestru gruntów

LISTA DOKUMENTÓW PO DECYZJI DO URUCHOMIENIA POŻYCZKI

1. Wycena gruntu

JAK SKORZYSTAĆ


W celu skorzystania z propozycji należy umówić się z nami na spotkanie. Spotkanie najczęściej odbywa się na terenie gospodarstwa. Jeżeli będą Państwo zainteresowani propozycją to sporządzimy z Państwem wniosek pożyczki oraz skompletujemy niezbędne dokumenty. Decyzja kredytowa zapada w banku w ciągu dwóch dni.

Jeżeli zainteresował Was ten temat, prosimy o kontakt z nami telefonicznie lub poprzez formularz kontaktowy.

Pozdrawiamy
Zespół Premium Direct


źródo zdjęć: pixabay.com